Infolinia: 608 779 912

Sposoby zagęszczania włosów. Poznaj je!

Mocne i gęste, o takich włosach marzą wszyscy. Jednak rzeczywistość często jest zupełnie inna. Co robić, kiedy natura nie obdarzyła nas bujną czupryną, a co gorsza włosów zaczyna nagle ubywać? Trzeba działać!

P

Sposobów na zagęszczenie włosów jest wiele. Dowiedz się od czego zacząć i który zabieg wybrać.

Kiedy wypadają włosy

Rozpoznanie przyczyn wypadania włosów jest pierwszym krokiem w walce z problemem. Włosy na szczotce, w odpływie wanny, na podłodze, poduszce czy  ubraniach mogą być efektem naturalnych procesów wypadania włosów, niewłaściwej pielęgnacji, ale również  choroby. Postawienie trafnej diagnozy pozwala na zastosowanie skutecznej metody radzenia sobie z wypadaniem włosów. Czasem wystarczy zmiana nawyków pielęgnacyjnych i wyeliminowanie czynnika chorobowego, aby włosy przestały wypadać i pojawiły się nowe. Kiedy  utrata włosów okaże się jednak trwała i nieodwracalna można poddać się leczeniu chirurgicznemu, polegającemu na przeszczepie włosów.

Mezoterapia

Mezoterapia polega na iniekcji substancji odżywczych bezpośrednio do głębokich warstw skóry, omijając barierę naskórkową, która blokuje przenikanie większości kosmetyków. Wskazaniem do wykonania mezoterapii jest nadmierne wypadanie włosów oraz różne typy łysienia. Profilaktycznie mogą z niej korzystać także osoby narażone na wypadanie włosów oraz chcące wzmocnić i odżywić włosy. Mezoterapia poprawia mikrokrążenie skóry głowy, stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu, nawilża i odżywia skórę. Korzyści z zabiegu są nieocenione. Przede wszystkim hamuje wypadanie włosów i przyspiesza odrastanie nowych. Poprawia się również kondycja włosów. Najbardziej spektakularne efekty dają zabiegi autologiczne z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego i komórek macierzystych pacjenta.

Mezoterapia z użyciem komórek macierzystych

Komórki macierzyste to wyjątkowy typ komórek naszego organizmu. Posiadają one wyjątkową  zdolność samoodnowy i przekształcania się w różne linie komórkowe. Komórki macierzyste odgrywają istotną rolę w procesie odnowy i wzrostu włosa. Czynniki wzrostu zawarte w komórkach macierzystych pobudzają procesy podziału komórek mieszków włosowych i hamują wypadanie włosów. Stymulują również komórki skóry oraz uśpione cebulki do produkcji włosów. Komórki macierzyste hamują i odwracają także proces miniaturyzacji włosa, spowodowany działaniem DHT (dihydrotestosteronu). Mezoterapię komórkami macierzystymi zaleca się w przypadku każdego rodzaju łysienia, przerzedzenia włosów oraz w okresach intensywnego ich wypadania. Źródłem komórek macierzystych jest krew, która pobierana jest od pacjenta w dniu zabiegu. Pozyskiwanie komórek macierzystych odbywa się w zaawansowanej technologicznie procedurze separacji – sterylnej i bezpiecznej.  Uzyskany koncentrat komórkowy zostaje podany w skórę głowy. Efektem zabiegu jest silna odbudowa i wzmocnienie struktury włosa, zahamowanie procesu wypadania włosów oraz stymulacja wzrostu nowych.

Mezoterapia z użyciem osocza bogatopłytkowego

Osocze bogatopłytkowe to koncentrat płytek krwi, zawierający czynniki wzrostu. To właśnie one stymulują procesy naprawcze w poszczególnych warstwach skóry, pobudzają inne komórki do podziału oraz zwiększają napływ komórek macierzystych. Źródłem osocza bogatopłytkowego wykorzystywanego do przeszczepu włosów może być krew pacjenta, z której pozyskiwane są dobroczynne składniki. Osocze bogatopłytkowe podane w skórę głowy pobudza cebulki do wytworzenia nowych włosów, stymuluje procesy regeneracyjne w obrębie tkanek oraz poprawia mikrokrążenie. W rezultacie zahamowany zostaje proces wypadania włosów. Porost nowych włosów można natomiast zaobserwować po około trzech miesiącach od zabiegu. Aby uzyskać optymalne efekty zabiegu należy wykonać 3 serie zabiegów w 2-miesięcznych odstępach. Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym polecana jest osobom z problemem łysienia plackowatego, a także tym, którzy chcą wzmocnić oraz intensywnie odżywić swoje włosy.

Laseroterapia

Wyobraź sobie czapkę z daszkiem, która stymuluje porost włosów. To możliwe! Laserowa metoda Capillus wykorzystuje urządzenie w kształcie czapki z daszkiem, wyposażone w diody emitujące niskopoziomowe światło lasera (LLLT). Wiązka lasera zwiększa metabolizm komórek i ukrwienie skóry głowy. Ma także działanie biostymulujące komórki mieszków włosowych, co prowadzi do ich odnowy i naturalnego wzrostu.  W wyniku kuracji włosy odrastają mocniejsze, bardziej elastyczne i gęste. Terapia Capillus jest bezpieczna i bezbolesna. Polega na noszeniu urządzenia na głowie przez 30 minut, co drugi dzień. Urządzenie wyposażone jest w mały, przenośny akumulator, dlatego można  z niego korzystać w domu, w pracy, na spacerze. Terapia laserowa Capillus jest świetnym rozwiązaniem dla osób z problemem łysienia androgenowego oraz w przypadku utraty włosów o podłożu hormonalnym. Sprawdzi się również przy niwelowaniu skutków niewłaściwie przeprowadzonych zabiegów fryzjerskich.

Badania kliniczne potwierdziły skuteczność metody Capillus w terapii łysienia androgenowego. U wszystkich aktywnych uczestników badania, którzy nosili czapkę co drugi dzień przez co najmniej 17 tygodni, wypadanie włosów zmniejszyło się. Zaobserwowano również, że odrost włosów zwiększył się średnio o 51% w stosunku do stanu wyjściowego. Badania nie wykazały także żadnych efektów ubocznych stosowania terapii laserowej Capillus. Więcej na temat metody Capillus można się dowiedzieć z artykułu: http://drturowski.pl/blog/pl/odzyskaj-wlosy-dzieki-czapce.

Przeszczep włosów metodą FUE

FUE (Follicular Unit Extraction) to najnowocześniejsza, małoinwazyjna metoda przeszczepu włosów. Zabieg metodą FUE polega na pobieraniu pojedynczych zespołów mieszków włosowych, bez konieczności wycinania fragmentów skóry. Może być przeprowadzany metodą manualną lub za pomocą robota.

Manualny przeszczep włosów metodą FUE

Metoda FUE manualna polega na pobraniu, jeden po drugim, pojedynczych mieszków włosowych. Chirurg za pomocą niezwykle precyzyjnego narzędzia dokonuje mikroskopijnych nacięć mieszków włosowych. Uzyskane przeszczepy są następnie segregowane według liczby włosów w jednym mikroprzeszczepie. Następnie pobrane włosy zostają wszczepione w miejsce poddane zabiegowi. Jest to dość czasochłonna metoda, ale skuteczna. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Bezpośrednio po zabiegu pacjent wraca do domu i już następnego dnia może wrócić do codziennych czynności. Ostateczny rezultat przeszczepu widoczny jest po około 9-12 miesięcy. Efekt w postaci zwiększenia objętości włosów jest trwały.

Przeszczep włosów metodą FUE-ARTAS

Nowością w transplantacji włosów jest wykorzystanie robota przy zabiegach przeprowadzanych metodą FUE. Najnowocześniejszą, zrobotyzowaną metodą przeszczepu włosów wykorzystywaną obecnie na świecie jest metoda FUE – ARTAS. Urządzenie automatycznie pobiera grafty do przeszczepu oraz wykonuje nacięcia w skórze, tworząc miejsca dla przyszłych mieszków włosowych. Co ważne robot ARTAS potrafi wyselekcjonować najlepszej jakości zespoły mieszków włosowych, nie uszkadzając ich. Robot skanuje głowę głowy milimetr po milimetrze w poszukiwaniu najlepszej jakości zespołów mieszków włosowych. Następnie wykonuje serię nakłuć przygotowując miejsce, w które zostaną wszczepione włosy. Robot ARTAS jest w stanie w ciągu jednej godziny pobrać  ponad 1000 mieszków włosowych, a także przygotować ponad 2000 miejsc pod przeszczep. Cały zabieg może zostać przeprowadzony w ciągu jednego dnia. Nad właściwym przebiegiem zabiegu czuwa zespół techników i lekarzy, którzy nadzorują pracę robota. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, a pacjent bezpośrednio po zabiegu wraca do domu. Do codziennych czynności można wrócić już po 2-3 dniach.

Metoda FUE została już udoskonalona do tego stopnia, że każdy może się jej poddać. Transplantacja włosów metodą FUE-ARTAS może być wykonana u kobiet i mężczyzn, z różnymi przyczynami łysienia, również u tych po przeszczepach skóry głowy, z bliznami pooperacyjnymi, czy po radioterapii – przekonuje dr Grzegorz Turowski z Hair Restoration Clinic w Katowicach.

Proces przeszczepu polega na tym, że po samym zabiegu zostaje jedynie cebulka włosowa, zaś włos właściwy wypada. Następnie musi minąć od pół roku do roku, aby włosy zaczęły ponownie odrastać. Należy więc nastawić się, że efekt końcowy uzyskuje się ok. 10 miesięcy po zabiegu. Warto jednak poczekać te kilka miesięcy by móc znów cieszyć się pięknymi, zdrowymi włosami. Przeszczepione włosy nie różnią się od pozostałych, można je także ścinać, farbować i dowolnie stylizować.

Przeszczep włosów metodą FUE-ARTAS polecany jest szczególnie osobom dotkniętych łysieniem androgenowym, a także po transplantacji skóry głowy, chemioterapii i radioterapii, po urazach i oparzeniach, a także z bliznami pooperacyjnymi.

Łysienie, trwałe ubytki oraz słabe i rzadkie włosy to problem natury estetycznej. Dla wielu jest także źródłem kompleksów. Na szczęście współczesna medycyna dysponuje technologiami i metodami, które potrafią skutecznie radzić sobie z nadmiernym wypadaniem włosów i poprawiać komfort życia pacjentów.


Jeśli łysienie to również Twój problem, dowiedz się jak możemy Ci pomóc.

Napisz: [email protected]
Zadzwoń: 608 779 912