WYPADANIE WŁOSÓW U MĘŻCZYZN

Z problemem utraty włosów zmagają się miliony ludzi na całym świecie. W zależności od powodu ich wypadania różne są metody leczenia tej przypadłości. Należy pamiętać, że kluczowa w tym przypadku jest szybka i właściwa diagnoza oraz podjęcie efektywnego leczenia. Pomimo tego, że włosy nie pełnią żadnej istotnej funkcji fizjologicznej, to mają ogromne znaczenie w kształtowaniu własnego wizerunku, dzięki nim czujemy się pewni siebie – dodają nam charakteru. Niechciane wypadanie włosów ma miejsce podczas osłabionego wzrostu włosów, uszkodzenia włosów lub przemiany włosów terminalnych we włosy mieszkowe.

Sprawdź jakie są przyczyny wypadania włosów u kobiet i mężczyzn. Łysienie androgenowe u kobiet, łysienie plackowate u mężczyzn- objawy i leczenie łysienia.

 

 

Łysienie
u mężczyzn

 

Mniej więcej 85% mężczyzn przed osiągnięciem 50 roku życia ma problem z nadmiernym wypadaniem włosów. Co więcej, niektórzy z nich doświadczają tego jeszcze przed 21 rokiem życia. Czynników odpowiedzialnych za łysienie może być wiele, tj.: wrażliwość organizmu na dihydrotestosteron, niski poziom testosteronu czy różnorodne choroby. Nadmierne łysienie u mężczyzn obserwuje się również na skutek działania silnego stresu czy stosowania niektórych leków.

DHT (zaburzenia hormonalne) mogą przyczyniać się do skrócenia fazy wzrostu mieszków włosowych, co powoduje ich obkurczenie i mniejszą widoczność na skórze głowy.

 przyczyny mezczyzni

PRZYCZYNY ŁYSIENIA U MĘŻCZYZN

PRZYCZYNY  WYPADANIA WŁOSÓW U MĘŻCZYZN

Mniej więcej 85% mężczyzn przed osiągnięciem 50 roku życia ma problem z nadmiernym wypadaniem włosów. Co więcej, niektórzy z nich doświadczają tego jeszcze przed 21 rokiem życia. Czynników odpowiedzialnych za łysienie może być wiele, tj.: wrażliwość organizmu na dihydrotestosteron, niski poziom testosteronu czy różnorodne choroby. Nadmierną utratę włosów obserwuje się również na skutek działania silnego stresu czy stosowania niektórych leków.

DHT (zaburzenia hormonalne) mogą przyczyniać się do skrócenia fazy wzrostu mieszków włosowych, co powoduje ich obkurczenie i mniejszą widoczność na skórze głowy.

 

 

Rodzaje łysienia

ŁYSIENIE ANDROGENOWE U MĘŻCZYZN

Łysienie androgenowe mężczyzn jest często poprzedzone łojotokiem lub łupieżem tłustym. U około połowy mężczyzn w okolicach 50. roku życia można stwierdzić cechy trwałego, postępującego łysienia zwanego inaczej łysieniem typu męskiego. Utrata włosów rozpoczyna się od kątów czołowych oraz szczytu głowy.

ŁYSIENIE PLACKOWATE U MĘŻCZYZN

Łysienie plackowate (alopecia areata) jest najczęstszą przyczyną zaniku włosów zwłaszcza u młodych osób. Ponad połowa pacjentów z tą przypadłością to dzieci oraz osoby, które nie ukończyły 30 roku życia. Ogniska łysienia plackowatego są okrągłe lub owalne, z widoczną granicą od prawidłowych włosów.

ŁYSIENIE TELOGENOWE

O tego rodzaju łysieniu mówimy, kiedy ilość włosów w fazie spoczynku (faza telogenowa) przekracza 10%. Jeżeli w fazie telogenowej znajduje się 50-60 % włosów to przerzedzenie na skórze głowy jest już mocno widoczne.

 

Fazy łysienia u mężczyzn


I faza łysienia

Jest także nazywana aktywną fazą wzrostu. Ta faza trwa od 2 do 6 lat średni przyrost widoczny jest po 1000 dniach czyli 3 latach. Jeśli trwa on mniej niż dwa lata to może doprowadzić do trwałej utraty włosów. Około 80-85% naszych włosów znajduje się w tej fazie.

II faza łysienia
Jest to faza przejściowa lub regresywna. Trwa przez okres od 2-3 tygodni, podczas którego włosy przestają rosnąc, ale jeszcze nie wypadają. 3-4% naszych włosów znajdują się w tej fazie.

III faza łysienia
Faza spoczynku trwa około 100 dni (3-4 miesięcy), która kończy się wypadaniem włosów odrośniętych i kształtowaniem nowych. Około 10-13% naszych włosów znajduje się w tej fazie. Jeśli wypada nam więcej włosów a inne nie odrastają tak szybko przez dłuższy czas, to powinno się rozważyć przyjmowanie środków do porostu włosów.

 


kodowanie strony internetowej: group4