Infolinia: 608 779 912

Mity związane z łysieniem. Sprawdź koniecznie!

Na temat łysienia nadal krąży wiele stereotypów oraz obiegowych opinii, które wprowadzają błąd i mogą zniechęcać w walce z łysieniem. Najwyższa pora rozwiać mity!

Według globalnych statystyk ponad 35 proc. mężczyzn doświadcza łysienia. Choć na łysienie nie ma jednego skutecznego lekarstwa, postęp technologiczny sprawił, że wypadanie włosów można opóźnić, złagodzić lub częściowo odwrócić. Jednocześnie na ten temat nadal krąży wiele stereotypów oraz obiegowych opinii, które wprowadzają błąd i mogą zniechęcać w walce z łysieniem. Oto lista najczęstszych mitów związanych z łysieniem:

Gen „łysienia” dziedziczymy ze strony matki

To prawda, że najczęstsza przyczyna utraty włosów – łysienie androgenowe, które dotyczy ponad 95 proc. przypadków utraty włosów u mężczyzn, jest w dużej mierze zapisane w naszym DNA. Jednak nie jest prawdą teoria, że predyspozycje do łysienia dziedziczymy zawsze ze strony matki.

Badania naukowe udowodniły, że gen odpowiedzialny za utratę włosów może być przekazany zarówno ze strony ojca, jak i matki. Najlepszym wskaźnikiem tego, czy będziemy łysieć jest rodzinna skłonność. Spójrzmy na najbliższych. Jeśli rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, wujowie i ciotki tracą włosy, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziemy zmagać się z tym samym problemem – mówi dr Grzegorz Turowski, chirurg plastyczny z Dr Turowski Hair Restoration Clinic w Katowicach.

Wypadające włosy to początek łysienia

Należy odróżnić włosy wypadające w niewielkiej ilości od widma wyłysienia. Codziennie tracimy włosy, co może być skutkiem naszych złych nawyków np. nieodpowiedniej pielęgnacji, obciążających włosy zabiegów fryzjerskich, zbyt mocnego szczotkowania czy noszenia ciasnych upięć. Ale nie zawsze musi to świadczyć o większym problemie natury zdrowotnej.

Zwykle każdego dnia tracimy 50-100 włosów, wtedy nie ma w tym nic niepokojącego. Dzieje się tak, ponieważ część mieszków włosowych przechodzi w etap spoczynku – fazę telogenową, co jest naturalnym zwieńczeniem ich cyklu życia. Włosy wypadają, następnie mieszek włosowy pozostaje nieaktywny 3 miesiące i cały proces zaczyna się od nowa. Natomiast łysienie jest postępującym procesem, podczas którego mieszek produkuje coraz cieńsze i krótsze włosy, aż dochodzi do ich utraty. Jeśli więc dostrzegamy ponadnormatywnie wypadające włosy, przez okres co najmniej kilku tygodni, warto poszukać przyczyny głębiej – skonsultować się ze specjalistą oraz wykonać badania – doradza lekarz.

Łysienie dziedziczne dotyczy tylko mężczyzn

Wbrew pozorom problem utraty włosów dotyka również pań. Około 20 proc. dorosłych kobiet zmaga się z wypadaniem włosów – i to nie tylko po porodzie czy menopauzie. Podobnie, jak u panów, główną przyczyną łysienia u kobiet jest łysienie androgenowe o podłożu genetycznym. Najczęściej występuje ono między 20. a 40. r. ż.

W łysieniu typu męskiego u kobiet włosy mogą się przerzedzać równomiernie lub od środka, a następnie od linii przedziałka pogłębiać na boki Rzadko natomiast występuje charakterystyczna dla panów „korona” na czubku głowy i cofnięta linia czoła, czyli tzw. zakola. Nie ma tutaj możliwości, by kobieta wyłysiała całkowicie, ale włosy są cieńsze, mniej gęste, więc różnica będzie zauważalna. Mogą też występować objawy takie jak świąd skalpu, łupież czy nadmierna produkcja łoju – wyjaśnia ekspert.

Włosy po przeszczepie zawsze wyglądają sztucznie

Jeśli obawiasz się, że po wykonanym zabiegu przeszczepu narazisz się na śmieszność, to nie masz racji. To prawda, że transplantacje włosów miały kiedyś złą renomę, kojarzyły się z oskalpowaniem, bólem oraz sztucznym, nienaturalnym wyglądem lalki. Aktualnie jednak to już przeszłość. Na zabieg decydują się różne grupy mężczyzn m.in. maklerzy, politycy, szefowie dużych korporacji, banków, sportowcy, aktorzy czy piosenkarze.

Rezultat zależy od tego, jaką metodę przeszczepu stosujemy oraz w jaki sposób, czyli czy lekarz posiada odpowiednie umiejętności. Jeśli zabieg będzie nieodpowiednio wykonany – włosy mogą wyglądać jak u lalki, linia włosów będzie nienaturalna, a otoczenie zauważy różnicę. Ale jeśli trafimy do dobrego fachowca, nie musimy się obawiać rozczarowań. Dobrze wykonany przeszczep przełoży się na naturalnie wyglądające włosy. Jest wiele historii pacjentów, u których przeszczep wiele zmienił w ich życiu, dodał pewności siebie i wzmocnił ich poczucie własnej wartości – wyjaśnia dr Grzegorz Turowski.


Masz problem z nadmiernym wypadaniem włosów?

Napisz: [email protected]
Zadzwoń: 608 779 912