DLACZEGO WŁOSY WYPADAJĄ?

 

Włosy na głowie to atrybut urody i symbol atrakcyjności fizycznej. Dodają pewności siebie, poprawiają samopoczucie i ułatwiają kontakty społeczne. Niestety nie wszyscy mogą cieszyć się bujną fryzurą przez całe życie. Nadmierne wypadanie włosów może pojawić się już w okresie dojrzewania, ale najczęściej dotyczy osób w średnim wieku.

 

JAK ROSNĄ WŁOSY?

Cykl życia włosów przebiega niezależnie w każdym mieszku włosowym. Włos rośnie średnio 2-6 lat (anagen). Po tym czasie przechodzi w fazę przejściową (katagen), kiedy już nie rośnie. W fazie spoczynku (telogen) trzon włosa odłącza się od brodawki i wypada. Mieszki włosowe potrzebują kilku miesięcy na regenerację i rozpoczęcie nowego cyklu produkcji włosa.


KIEDY ZACZYNA SIĘ PROBLEM?

Fazy wzrastania i wypadania włosów nie są ze sobą zsynchronizowane. Dzięki temu nie tracimy wszystkich włosów w jednym czasie. Jeżeli nic nie zakłóci cyklu, nie ma ryzyka, że wyłysiejemy. Każdego dnia tracimy od 50 do 100 włosów w wyniku reakcji fizjologicznych. To zupełnie naturalne. Bywa jednak, że straty są większe, nowe włosy nie wyrastają, a fryzura wyraźnie się przerzedza. To znak, że dzieje się coś złego. Kluczowa w tym przypadku jest szybka diagnoza oraz podjęcie właściwego leczenia.

  przeszczep włosów metody

 

ŁYSIENIE U MĘŻCZYZN

1
Problem nadmiernego wypadania włosów dotyczy 85% mężczyzn po 50 roku życia.
2
Proces łysienia może rozpocząć się już w okresie dojrzewania.
3
Do najczęstszych przyczyn łysienia mężczyzn należą uwarunkowania genetyczne i hormonalne.
4
Nadmierne wypadanie włosów może być również skutkiem długotrwałego stresu, przebytych chorób, przyjmowanych leków czy złej diety.
5
Łysienie androgenowe jest najczęściej występującym typem łysienia u mężczyzn - dotyczy aż 95% łysiejących.

 

 

przeszczep włosów metody

 

 

 

TYPY ŁYSIENIA

 

Z nadmiernym wypadaniem włosów mamy do czynienia, gdy zaburzona zostaje równowaga pomiędzy liczbą włosów w fazie wzrostu i w fazie spoczynku. Czasem takie łysienie ma charakter przejściowy. Po właściwej diagnozie i włączonym leczeniu włosy zaczynają znów rosnąć. Niestety istnieje również rodzaj łysienia, którego przyczyną jest obumarcie mieszków włosowych, a skutki są trwałe i nieodwracalne.

 

ŁYSIENIE ANDROGENOWE
To najczęściej występujący rodzaj łysienia, nazywany również łysieniem typu męskiego, choć dotyka również kobiety. Łysienie androgenowe ma podłoże hormonale i najczęściej uwarunkowane jest genetycznie. Może również pojawić się wskutek nadciśnienia, cukrzycy, choroby niedokrwiennej serca.

Jego bezpośrednią przyczyną jest działanie aktywnej pochodnej testosteronu -  dihydrotestosteronu (DHT). DHT negatywnie oddziałuje na mieszki włosowe. Powoduje ich miniaturyzację i uniemożliwia prawidłowy wzrost włosów. W efekcie włosy stają się cieńsze, krótsze i coraz mniej widoczne, a ostatecznie całkowicie zanikają.

Łysienie androgenowe, w porę zdiagnozowane, można zahamować. W niektórych przypadkach można nawet przywrócić wzrost włosów. W przypadku braku prawidłowej diagnozy i właściwego leczenia zmiany w mieszkach włosowych stają się nieodwracalne. Wówczas jedynym sposobem przywrócenia włosów jest przeszczep.

 

ŁYSIENIE ANAGENOWE
Schorzenie określane również jako łysienie dystroficzne. W tym przypadku nadmierne wypadanie włosów związane jest z nieprawidłowościami w przebiegu naturalnego cyklu wzrostu włosa. 

W wyniku nagłego zahamowania podziałów komórkowych macierzy włosa, włosy stają się cieńsze, kruche, łamliwe i wypadają. Prowadzi to zwykle do znacznej utraty włosów, w krótkim czasie. Obecnie najczęstszą przyczyną łysienia anagenowego jest radio- i chemioterapia.

ŁYSIENIE TELOGENOWE
O łysieniu telogenowym mówimy wówczas, gdy zbyt duża liczba włosów jednocześnie przechodzi w fazę spoczynku. Włosy przestają rosnąć, nadmiernie wypadają, co skutkuje ogólnym ich przerzedzeniem. W tej postaci choroby nie dochodzi do obumarcia mieszków włosowych i całkowitego wyłysienia. Problem ma charakter przejściowy.

Przyczyną tego rodzaju łysienia jest najczęściej stres, zmiany hormonalne, ciąża, niektóre leki, ciężkie infekcje przebiegające z wysoką gorączką, nieprawidłowe odżywianie, zabiegi chirurgiczne. Po ustaleniu i wyeliminowaniu przyczyny łysienia telogenowego zwykle dochodzi do regeneracji mieszków włosowych i odrostu włosów.

 

ŁYSIENIE PLACKOWATE
Nazwa tego typu choroby odzwierciedla jej objawy. Łysienie plackowate charakteryzują bowiem okrągłe ogniska pozbawione włosów. Mają one regularny kształt, a skóra w ich obrębie pozostaje niezmieniona chorobowo. Ogniska łysienia zwykle zlokalizowane są w okolicy potylicznej i czołowo-ciemieniowej. 

Ten typ łysienia może dotknąć osóby w każdym wieku, jednak najczęściej są to osoby młode. Powszechnie uważa się, że główną przyczyną łysienia plackowatego są zaburzenia autoimmunologiczne. Organizm wytwarza przeciwciała, które atakują komórki mieszków włosowych, w których powstaje stan zapalny. 

Następstwem działania przeciwciał jest dystrofia z szybką utratą włosów lub ich przejście w fazę telogenu. Choroba może mieć charakter przejściowy, trwały lub nawracający.

 

 

ŁYSIENIE U KOBIET

 

1
Już co 3. kobieta boryka się z problemem łysienia lub przerzedzeniem włosów.
2
Zmiany hormonalne, zachodzące w organizmie kobiety w różnych okresach życia, niemal zawsze przekładają się na kondycję i wygląd włosów.
3
Nadmiar męskich hormonów płciowych (androgenów) sprawia, że u kobiet również pojawia się łysienie typu męskiego.
4
U kobiet proces utraty włosów przebiega nieco inaczej niż u mężczyzn i nie prowadzi do całkowitej utraty włosów.

 

 przeszczep włosów cena

 

 

 

 

 

 

Jedyną skuteczną metodą odzyskania włosów jest ich przeszczep!
Zrób pierwszy krok i skontaktuj się z nami.

 

 UMÓW SIĘ NA KONSULTACJĘ >>